Trh s kryptoměnami je k dispozici již po několik uplynulých let, ale kapitálové trhy vzal útokem až v prosinci roku 2017. Bitcoin, který je v současnosti obecně známým pojmem, se vyšplhal na $19.000 za coin a představuje pozadí pro rozšířené obchodování. Od tohoto období se po zasažení trhu rostoucím množstvím coinů růst cen zmírnil a objem se stabilizoval. Navzdory rychlému nárůstu počtu coinů dostupných pro obchodování existuje několik měřítek, které pravděpodobně prověří až čas.
Co vedlo ke zvýšení objemu a poklesu cen?
Objemy u řady referenčních kryptoměn zaznamenaly v průběhu roku 2018 pokles, zpočátku rostly a následně došlo ke stabilizaci. Po euforii, která provázela nárůst cen, následovalo očekávání jejich opětovného nárůstu. Prognózy profesionálních analytiků v lednu a únoru signalizovaly u Bitcoinu nárůst na 38.000, takže po poklesu na 6.000 následovalo hromadné olizování ran.
Co bylo pro další vývoj trhu s kryptoměnami bohužel důležité, bylo zároveň negativní pro ceny. Na počátku roku 2018 zavedly chicagské burzovní společnosti Chicago Board of Options Exchange a Chicago Mercantile exchange futures kontrakty na Bitcoin. Obchodníci přiklánějící se ke klesající tendenci cen kryptoměn tak měly poprvé možnost spekulovat krátkodobým prodejem na předpokládané snižování cen. Před zavedením těchto futures kontraktů mohli spekulanti sázet pouze na růst ceny. Navýšení v obou směrech zpočátku vedlo k vyššímu objemu a likviditě. Jakmile ale ceny začaly klesat, několik prvních investorů zúročilo na Bitcoinu své peníze.
Zvýšená regulace
S přijetím futures kontraktů začaly kryptoměny čelit dohledu nad regulací. I když řada směnáren již pod tímto dohledem byla, přidání futures kontraktů mělo za následek zesílení. Jedny z prvních směnáren, jako Coinbase, které už Bitcoin nabízely, stejně jako Litecoin a Ethereum, by nyní měly čelit regulaci jak ze strany SEC, tak z úřadu měnové kontroly. Regulační orgány z celého světa začaly podrobně zkoumat ceny kryptoměn a zaměřovat se na společnosti, které nastavily výchozí nabídky bitcoinu, jež nebyly podle pravidel.
Jakým způsobem se pohybují trhy s kryptoměnami?
Trhy s kryptoměnami kolísá jako nekryté měny. Mohou být obchodovány se zahraničními měnami, jako je dolar nebo euro, nebo jedna proti druhé, jako například Bitcoin versus Ethereum. Na těchto trzích můžete obchodovat pomocí iFOREX cryptocurrencies. Obecně jsou hnacími faktory, které stojí za změnami cen kryptoměn, nabídka a poptávka. Jsou považovány za rizikovější aktiva, takže při navyšování rizika dochází obecně také k navyšování cen kryptoměn.
Řada obchodníků využívá k obchodování na trzích s kryptoměnami také technickou analýzu. Velmi oblíbené je používání nástrojů, jako jsou supporty a rezistence generované z klouzavých průměrů a trendových křivek. Kromě toho obchodníci při svém rozhodování při obchodování často využívají ukazatele hybnosti momentum, jako jsou indikátor sledující sbíhavost a rozbíhavost klouzavých průměrů (MACD) a rychlý stochastický ukazatel.
Použití kryptoměn k nákupu zboží a služeb
V průběhu roku 2018 zpravodajské agentury uvedly, že byly kryptoměny využívány k nákupu domů a také k placení účtů. Rozšiřování bylo pomalé. Podle CNBC se ukázalo, že žít v New Yorku s použitím kryptoměn je téměř nemožné. Existují také tvrzení, že kryptoměny jsou měnou volenou pro praní špinavých peněz. Časem, pokud se podaří trh s digitálními měnami zachovat, se z kryptoměn stane mainstreamová záležitost poskytující obchodníkům další východisko pro obchodování na kapitálových trzích.